Akkum Plajı, Seferihisar’ın en güzel plajları arasındadır. Sığacık’taki bu plajın en güzel özelliklerinden bir tanesi de kumsalının hemen gerisindeki ağaçların doğal bir gölge imkanı sunmasıdır. Piknik havasında denize girmek isteyenler için ideal bir yer olan Akkum Plajı, deniz suyunun temizliği ile de ön plana çıkıyor.

Akkum Plajı

NEDEN AKKUM PLAJI

Akkum Plajı, İzmir kent merkezine yakın plajlar arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Pırıl pırıl denizi, tabi ki tercih edilmesinin birinci nedenidir. Ancak bu güzel denizi daha da çekici hale getiren pek çok güzellik Akkum Plajı’nda bir arada bulunuyor.

Özellikle piknikçiler, ağaçlarla bir arada olmayı sevenler için Akkum Plajı mükemmel bir seçim. Piknik dediysem tabi ki mangal yakmaktan bahsetmiyorum. Ama ağaç altında otururken yanınızda birşeyler atıştırmak ve yudumlamak oldukça keyifli. Ben Akkum Plajı’nı sadece denize girmek için değil, geniş gölgeli bir ağacın altında doğayla içiçe olma duygusunu yaşamak için de tercih ediyorum.

Akkum Plajı
Akkum Plajı
Akkum Plajı
Akkum Plajı

TESİSLER NASIL

Doğal halleriyle insanı bu kadar kendisine çekip de, bütün modern imkanları da sunabilen sayılı plajlar arasında olabilir Akkum Plajı. Burada denize hafif yukarıdan bakan restoranlar, hediyelik eşya satan dükkanlar, marketler var. Örneğin plajdayken marketten aldığınız içecekleri de içebilirsiniz, restoranların hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz. Özgürsünüz.

Akkum Plajı
Akkum Plajı
Akkum Plajı

Akkum Plajı’na giderken resimdeki Sığacık ve Teos yönünü gösteren tabelayı görüp sağa girdiyseniz problem yok. Sığacık’ın içinde geçip, Sığacık Yat Limanı’nı da gördükten sonra rampayı tırmanıp Akkum Plajı’na sorunsuz bir şekilde ulaşmanız an meselesi.

NASIL GİDİLİR

Akkum Plajı’na İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleri ile de ulaşabilirsiniz. 640 numaralı otobüs ile Plaj’ın otoparkının önüne kadar gelebiliyorsunuz. Ayrıca Seferihisar Merkez’den kalkan minibüsler de plajın önüne kadar geliyor. Akkum Plajı, ulaşım bakımından en fazla seçeneğin bir arada olduğu plajlardan biri olabilir. Otopark ücreti 2021 yılı itibariyle 20 TL. Akkum Plajı’na girişte bir bariyer bulunuyor ve Seferihisar Belediyesi görevlileri buradan geçişe izin vermiyor. İlerideki otellerde kalıyor olmanız ya da başka geçerli bir nedeniniz olması halinde aracınızla içeri girebilirsiniz. İçeride küçük bir alan olması nedeniyle araçla geçişe izin verilmiyor. Bu noktadan sonra aracınızı otoparka park edip yürüyerek devam ediyorsunuz. Bu noktadan sonra hemen plaja da inebilirsiniz, 100 metre kadar yürüyüp marketlerin olduğu noktaya ulaşabilirsiniz. Bence plaja ulaştığınızda yapmanız gereken ilk şey bir ağaç gölgesi bulmak. Tabi sizden önce gelenlerden yer kaldıysa. Ağaç altında keyif yapmak istiyorsanız, erkenden gitmenizde fayda var.

Akkum Plajı
Akkum Plajı

FİYATLAR NASIL

Akkum Plajı’nda marketlerdeki yiyecek ve içeceklerin fiyatları kent merkezlerindeki marketlerde satılanlarla hemen hemen aynı. Duşlar ücretsiz iken tuvaletler ücretli. Tuvaletler genelde temiz  ve ferah.

TAVSİYELER

Akkum Plajı keyifli bir yer. Kendi şemsiyenizi kullanabileceğiniz gibi şezlong ve şemsiye de kiralayabliyorsunuz. Ama burada olmanın en güzel versiyonu ağaç altında günü geçirmek. İlk seçeneğiniz bu olmalı. Bunun için de ya erken gelmeli ya da hafta içi günleri tercih etmelisiniz. Bir de plajın hemen yanındaki kayalıklardan denize girmenin keyfi de tabi ki bir başka. Kayalarla mücadeleyi göze alırsanız herkesten uzak kendinize özel bir alanda yüzmenin keyfini de yaşayabiliyorsunuz.

Akkum Plajı’nı gideceğiniz plajlar listesine ekleyebilirsiniz.

Böyle güzel plajların korunmasını istiyorsanız siz de çevrenin korunması ve oluşan kirliliklerin önlenmesi için gönüllü çalışmalara katılabilirsiniz.

Comments are closed.