Altınköy Plajı, İzmir’de oturup, günübirlik denize gitmek isteyenlerin en iyi plajlar listesinde mutlaka bulunmalı.

NEDEN ALTINKÖY PLAJI

Altınköy Plajı, yakın zamana kadar İzmir’in saklı cennetlerinden biriydi. Birçok insan için belki hala da öyle. Öncelikle denizi tertemiz ve berrak, ışıl ışıl bir suya sahip. İkincisi yüzmek için çok ideal. Dalga yok denecek kadar az oluyor. Plaja her gidişimde durum aynıydı. Dalgasız, tertemiz bir deniz. Öyle olunca insanda sanki havuzda yüzüyormuş hissi yaratıyor. Havuz daha iyi olduğundan değil, burası sanki insanlar güzel güzel yüzsün diye yaratılmış.

Son yıllarda pek çok insanın kullanmaya başladığı maske şeklindeki şnorkelle yüzerseniz, denizin dibinde neler olup bittiğini de izleyebilirsiniz. Özellikle işin bu kısmı çok zevkli. O zaman denizin tadını tam olarak çıkarıyorsunuz.

Altınköy Plajı

NASIL GİDİLİR

Altınköy Plajı, İzmir’e oldukça yakın plajlardan biri. Ilıca Plajı gibi otoyoldan gitmiyorsunuz ama buraya giderken geçtiğiniz ağaçlarla kaplı yol sizi şehir psikolojisinden yavaş yavaş çıkarıyor. Denize ulaştığınızda, bu güzel yolun da katkısıyla artık izole bir tatilin tadını çıkarabilirsiniz.

Bu plaja gitmek için Konak Meydanı’ndan otoyolu da kullanarak yaklaşık 60 kilometre yol gitmeniz gerekiyor. İzmir’in neresinden yola çıktığınıza bağlı olarak rotanızı navigasyon kullanarak oluşturabilirsiniz. Bunun için aşağıya konum bilgisini de ekledim.

Yine de biraz manuel tarif verecek olursak, yapmanız gereken, Urla’ya ulaştıktan sonra Kuşçular yoluna girmek. Bu yol sizi Altınköy Plajı’na götürüyor. Plaja yaklaşıldığında iki kez yol ayrımıyla karşılaşacaksınız, ikisinden de sola dönmeniz gerekiyor. Zaten yol ayrımının tam ortasındaki tabelalarda Altınköy yönünü gösteriyor.

Altınköy Plajı

DİĞERLERİNDEN FARKI NE

bence bu plajın diğer plajlardan en önemli farkı suyunun temizliği ve dalgasız olması. Kumu da gayet güzel ama bu öne çıkacak kadar farklı değil. Burada yüzmek gerçekten çok keyifli. Su derinleştiğinde bile denizin dibini görerek yüzmek ve dalgalarla boğuşmak yerine sakin sakin kulaç atmak rahat hissettiriyor.

NELER YAPILABİLİR

Plajın her iki yanında bulunan yürüyüş yollarına çıkarak çevreyi keşfedebilirsiniz.

Her iki taraftaki kayalıklardan denize atlayarak olimpik yeteneklerinizi gösterebilirsiniz.

Yüzebilirsiniz.

Güneşlenebilirsiniz.

Çadır kurabilirsiniz.

Altınköy Plajı'nda çadır
Altınköy Plajı
Altınköy Plajı

FİYATLAR NASIL

Aslında Altınköy Plajı’nda iki seçenek var. Birincisi havlu, güneş kremi ve şemsiyenizi alıp denizin ve kumun tadını çıkarmak. Bu seçenek için ücret yok. İkinci seçenek ise plajın sağ tarafında bulunan tesisin olanaklarından yararlanmak. İkinci seçenek için günübirlik duş, tuvalet ve şezlong kullanımı için belirlenen fiyatlar var.

TESİSLER NASIL

Plajın en güzel yanlarından bir tanesi geniş bir alana yayılan ücretsiz bir otoparkının olması. Ya da sadece geniş düz bir alan da diyebiliriz burası için. Ama plajın ilk giriş noktası olduğu için otopark olarak kullanılıyor. Aracınızı buraya bıraktıktan sonra oldukça kısa sayılabilecek bir mesafeyi yürüyerek plaja ulaşıyorsunuz. Kumsala gelmeden hemen önce gölgelikli piknik masalarının olduğu alandan geçiyorsunuz. Ücretini ödeyerek günübirlik deniz tatilinize piknik keyfini de ekleyebilirsiniz.

Otoparkın hemen yanında Urla Belediyesi’ne ait seyyar tuvaletler de bulunuyor. Ama tuvaletlerin durumu biraz kötü. Ya da kullananlar mı kötü bilemiyorum.

Altınköy Plajı Otopark
Altınköy Plajı Piknik Masası

TAVSİYELER

Bence bu plaja, şemsiyenizi ve diğer ihtiyaç duyduğunuz malzemelerinizi alıp ilk gidişinizde keşif yapmalısınız. Sonraki gidişinizde yan taraftaki ücretli tesis de bir seçenek olabilir, çalılıkların arasına çadır kurmak da. Hatta erkenden gelip dere kenarındaki ağacın gölgesine katlanır sandalyeleriyle keyif köşesi yapanlar da güzel bir başka seçeneği bizlere gösteriyor.

Eğer denize girmeden önce güzel bir kahvaltı yapmak isterseniz. Son yol ayrımından sola dönmek yerine sağ tarafa biraz gidip bahçe içindeki masalarıyla güzel bir atmosfer sunan mekanları görebilirsiniz. Sağ tarafa döndüğünüzde kahvaltı yapmak yerine yola devam ederseniz, Demircili’ye kadar gidersiniz. Demircili Koyu da bir başka yazımızın konusu.

Plaj keyfinizi tamamladıktan sonra eve dönerken karşınıza çıkan Ormancılar Çeşmesi’ne uğramayı da ihmal etmeyin. Yola çıkmadan önce çeşmenin buz gibi suyuyla yüzünüzü yıkamak sizi kendinize getirebilir. Eve dönüş yolunda güzel bir kapanış olabilir.

Altınköy Plajı Ormancılar Çeşmesi

Comments are closed.