Ilıca Plajı İzmir’in ve Çeşme’nin en popüler plajlarından biridir. Hatta dünyaca ünlüdür. Mavinin her tonundaki denizi ve ince kumunun yanısıra rüzgarıyla da sizi bambaşka bir havaya sokar. Tatil havası böyle bir şey olabilir mi?

Ilıca Plajı

ÇOCUKLARINIZ GÜVENDE

Denizinin sığ olması ve uzun uzun su içinde yürümenize rağmen boy hizasına ulaşamamanız Ilıca Plajı’nın karakterini belirleyen ayrıntılardan bir tanesi. Bu özellik küçük çocuklu ailelerin güven duygusuna hizmet ediyor. Çocuklar özgürce kumsaldan denize girip çıkabiliyor. Sizin kontrolünüzde olmasına neredeyse gerek yok gibi. Çünkü birkaç adım sonra birdenbire suyun boylarına ulaşma ihtimali yok. Ama küçük de olsa dalgalara dikkat.

Ilıca Plajı

NEDEN ILICA PLAJI

Benim Ilıca Plajı’nı tercih etmemin en önemli nedeni muhteşem denizi ve neredeyse kesintisiz esen rüzgarı. Mavi Bayraklı plajlar arasında yer alan Ilıca’da deniz suyu tertemiz. KUmsaldan bakınca turkuaz rengini ve rüzgarın getirdiği sakin dalgaları izlemek bile insana keyif veriyor. Ilıca’daysanız yüzmek için değil de suyla oynamak için gitmiş olmalısınız. Küçük sevimli dalgalar ve tertemiz suyun içinde vakit geçirmek çok güzel.

Ilıca Plajı

NASIL GİDİLİR

İzirlilerin tatil ve farklı pek çok etkinlik için gitmeyi en çok sevdiği ilçelerden bir tanesi Çeşme olabilir. Çünkü hem muhteşem plajları ve koyları var hem de ulaşım çok kolay. Türkiye’nin başka bir yere bağlanmayan tek otoyolu Çeşme otoyoludur. Bütün otoyallar birbirine bağlanır, ama İzmir’den Çeşme otoyoluna girdiğinizde sadece Çeşme’ye gidebilirsiniz. Bu da ilçeye ilgiyi arttıran nedenler arasında yer alıyor. Ilıca Plajı Konak’tan yola çıkarsanız 80 kilometre.

TABELALAR KOLAYCA TAKİP EDİLEBİLİYOR

Otoyoldan çıkıp Çeşme’nin merkezine girdiğinizde Ilıca tabelalarını takip etmeniz yeterli. Otoyoldan çıkıp Çeşme’nin merkezine ulaştığınızda Ilıca’ya giderken sanki İzmir’e tekrar dönüyormuşsunuz gibi bir his oluşabilir. Dert etmeyin. İlerden sola döneceksiniz.

Ilıca Plajı epeyce uzun bir plaj. Ben aşağıya hemen yakınında büyük bir marketin de olduğu noktayı işaretleyerek bırakıyorum.

DİĞERLERİNDEN FARKI NE

Ilıca Plajı’nı diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi de eksiksiz tesisleri. Çeşme Belediyesi’nin işlettiği plajda tuvaletler temiz ve ücretsiz. Duş bölümleri, soyunma kabinleri hem gayet yeterli hem de ücretsiz. Bunun yanında plajdaki kafeteryalalarda karnınızı doyurmak ya da birşeyler içip serinlemek için oldukça fazla seçenek var. Plaj boyunca Çeşme Belediyesi’nin büfelerinde de çay, kahve, bisküvi, su gibi şeyler bulunabiliyor.

ÇOK SAYIDA MARKET VAR

Ilıca Plajı’nda seçenekleriniz bununla da sınırlı değil. Sahildeki yoldan karşıya geçtiğinizde biraz yürürseniz, hem çok farklı konseptlerdeki restoranlara ulaşabilir hem de zincir marketlerden ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Hatta elinizi kolunuzu sallayarak buraya gelip, gün boyunca ihtiyaç duyacağınız herşeyi çevredeki marketlerden alabilirsiniz. Mutlaka gidilmesi gerekenler listenizde yer alması gereken Altınköy Plajı‘nda bu imkanlar yok örneğin. Ilıca Plajı bu anlamda çok iyi.

Ilıca Plajı

FİYATLAR NASIL

Plajdaki kafeterya fiyatları benzer mekanlarla aynı düzeyde.

TAVSİYELER

Tadını çıkarın. Her şey başlamadan önce aracınızla gittiyseniz, park edecek bir yer bulmanız gerekiyor. Bunun için ilk bakacağınız yer plajın paralelindeki ara sokak olacaktır. Ancak burası biraz kalabalık olduğundan erken gitmediyseniz yer bulmanız zor olabilir. Hemen ara sokaklardan birine girip bir arkadaki sokakta yer arayabilirsiniz. Ya da Ildır yönüne doğru gittiğinizde göreceğiniz paralı otoparkı tercih edebilirsiniz.

Bu arada şunu da belirtmek gerekir ki, Ilıca Plajı özellikle haftasonları ve bayram tatillerinde çok tercih edilmektedir. Bu nedenle biraz, hatta bazen oldukça kalabalık olabilmektedir. Bu durumla ilgili biraz fikir sahibi olmak için şu haberi okuyabilirsiniz.

Comments are closed.